Хтось вирішив привести до ладу свою документацію, хтось взагалі закрив фірму, а хтось занурився у читання трудового законодавства, міцно зачинивши за собою двері “шефського” кабінету. Перевірки органами Держпраці та штрафи – те, що схвилювало керівників фірм та підприємств у 2019 році. Як підготуватися до перевірки Держпраці, що потрібно знати та чи справді штрафні загрози мають такі масштаби – читайте у статті.

Причини і підстави для перевірки

Перш за все, окреслимо, що регулюються питання державного нагляду Законом від 05 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності”1. Тут чітко прописано повновадження, чим керуються та які механізми буде застосовано при планових та позапланових перевірках.  А також Постановою від 26 квітня 2017 року №295, в якій прописано особливі правила контролю (інспектування), що проводяться інспекторами, без розмежування на види перевірок.

Перевірка Держпраці покликана протидіяти тіньовій зайнятості та легалізувати прибутки працюючих. Це прописано у Розпорядженні від 5 вересня 2018 року №649-р “Про міри направлені на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення”.

Планові перевірки проводяться згідно затвердженого плану, відомості є у відкритому доступі, їх кількість обмежена. Інспектори уповноважені перевіряти, чи:

 1. офіційно працевлаштовані співробітники;
 2. вірно оформлені цивільно-правові договори та договори підряду з ФОП;
 3. видається винагорода за працю “у конвертах”;
 4. дотримано трудове законодавство.

З позаплановою перевіркою можуть прийти безліч разів, тут обмежень немає. Причинами для таких перевірок є:

 1. звернення керівника підприємства через подання заяви до органу державного контролю;
 2. при виявленні недостовірних даних у обов’язкових звітних документах;
 3. при неподанні обов’язкових звітних документів останні два звітні періоди підряд;
 4. для виявлення, чи усунено попередні зауваження інспектора Держпраці;
 5. на підставі заяви ФОП, якщо було порушено права при співробітництві та призведено до збитків (найчастіша підстава);
 6. через скарги працівників, якщо їх права порушено відносно законодавства про працю.2

Загалом, закон гарантує здійснення державного контролю лише за наявності підстав та в порядку, визначеному законом.3 Ніхто без поважної причини до вас не завітає з перевіркою, будьте певні. При цьому варто знати свої права та повноваження інспектора Держпраці.

Зверніть увагу! Можливі одночасні перевірки кількома органами державного нагляду, але допускається це не з одного і того самого питання.4

Планові і позапланові перевірки

Кількість планових перевірок залежить від ступеня ризику суб’єкта господарювання: високого (не частіше 1 разу на 2 роки), середнього (не частіше 1 разу на 3 роки) чи незначного (не частіше 1 разу на 5 років).5

Про планові перевірки можна знайти інформацію на сайті Держпраці чи скористатись пілотним модулем планування заходів державного нагляду. Загалом, вам потрібно знати, що у 2019 році буде проведено позапланових 11 767 перевірок, планових – 110 497 перевірок. Про планову перевірку попереджають письмово за 10 днів до її проведення.6

Важливо! Інспекційний портал, Пілотний модуль – перевірити, чи є ви у плані перевірок, можна тут.

Сайт Держпраці – ознайомитись тут.

Про позапланову перевірку, як ви вже здогадалися, не попереджають взагалі, незалежно від річного плану. Обидва типи перевірок інспектор проводить в робочий час7 та не виходить за рамки документально підтвердженої причини перевірки. Перед початком інспектування уповноважений мусить показати посвідчення та постанову щодо проведення на підприємстві перевірки.

Обидві сторони процесу мають право фіксувати процес на фото, відео чи аудіо.8 Радимо користуватись цією можливістю, це може бути “рятівною соломинкою” для захисту своїх прав.

Які документи перевіряються

Дізнатись, що перевіряє Держпраці можна, запитавши інспектора причини перевірки. Якщо вона планова, то перевірці підлягають всі документи, пов’язані з врегулюванням трудових відносин. Якщо перевірка позапланова, значення має, що слугувало причиною перевірки.

Інспектор може ознайомитись з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю та містить інформацію про предмет перевірки. Він/вона можуть ознайомитись із завіреними копіями  оригіналів фінансово-господарських та бухгалтерських документів, але не мають дозволу їх вилучати. Вся отримана інформація конфіденційна, розголошення – заборонено законом.

Як психологічно підготувати співробітників

Перше, що потрібно знати – кожен працівник може відмовити у спілкуванні і такі дії буду законними. Стаття 63 Конституції України дозволяє не давати про себе відомості, які можуть потенційно нашкодити. Немає прописаних у законі зобов’язань відповідати на запитання, поставлені інспектором і надавати будь-які пояснення. Ваші працівники можуть сміливо сказати: “Ні”, – і не хвилюватись про наслідки.

Друге, варто уточнити для співробітників анкетні дані, розмір заробітної плати, терміни виплат винагород та період співпраці.

Третє і найголовніше – не боятися і заспокоїтися.

Дозволені та заборонені дії при перевірці

Інспектор Держпраці, прийшовши з перевіркою, має право:

 • без перешкод обстежити приміщення;
 • наодинці чи в присутності свідків спілкуватись із співробітниками з приводу трудових відносин;
 • отримувати усні та письмові пояснення від співробітників;
 • переглянути копії оригіналів документів, які пов’язані з використанням найманої праці;
 • фіксувати процес та результати перевірки на фото, відео та аудіо;
 • отримувати потрібну інформацію про діяльність від державних органів;
 • залучати правоохоронні органи, якщо є ознаки наявності кримінального злочину;
 • обов’язково скласти акт по результатах перевірки, а якщо є порушення – припис про їх усунення.

Інспектор Держпраці не має права:

 • вилучати оригінали документів (бухгалтерських, фінансово-господарських та інших книг), комп’ютери, комплектуючі.
 • передавати документи та отриману інформацію іншим особам;
 • перевищувати повноваження та продовжувати строки перевірки;
 • приступати до перевірки без інспекційного посвідчення.
Важливо! Планова перевірка проводиться до 10 робочих днів, якщо ФОП – не більше 5 днів. Позапланова перевірка проводиться до 10 робочих днів, якщо ФОП – не більше 2 днів. Продовження чи перевищення строку – заборонено!

За що і в якому розмірі накладаються штрафи

Перевірки були і будуть, так само як і штрафи за порушення кадрового законодавства. Якщо перевірка почалась, а ви не були готові, однак не робіть “різких рухів”. Рішення можна оскаржити у суді, виправити приписи, а от за недопуск до перевірки цілком можливо значно поплатитися.

Важливо! Законними підставами не допускати до перевірки інспектора є: ненадання інспектором посвідчення, відсутність інформації з фотографією про нього/неї на сайті Держпраці та якщо не було отримано письмового повідомлення про планову перевірку.

Розміри штрафів (у мінімумах заробітної плати):

 • Недопуск до перевірки інспектора – 12 519 грн. (3 мін.)
 • Недопуск до перевірки, коли справа стосується детінізації трудових відносин, виявлення нелегальних працівників – 417 300 грн. (100 мін.)
 • Допуск працівника до виконання обов’язків без укладання договору – 125 190 грн. (30 мін.)
 • Оформлення на неповний день, а використання праці повний день – 125 190 грн. (30 мін.)
 • несплата ЄСВ при виплаті винагороди – 125 190 грн. (30 мін.)
 • несплата понад норми, нічної праці, вихідного чи святкового дня – 41 730 грн. (10 мін.)
 • затримка виплати заробітної плати понад місяць або часткова компенсація – 12 519 грн. (3 мін.)
 • недотримання гарантій та пільг, наданих військовим –41 730 грн. (10 мін.)
 • інші порушення, не передбачені вище – 4 173 грн. (1 мін.)
Зверніть увагу! Допуск до перевірки інспектором Держпраці надає лише керівник.9 Якщо його немає на місці в час перевірки це може бути розцінено як перешкода, а також накликати за собою штраф.

Як уникнути порушень, переваги аутсорсингу кадрового діловодства

Щоб уникнути штрафів, варто знати свої права та повноваження інспекторів Держпраці, провести інструктажі співробітникам та привести документацію, що стосується трудових відносин, до ладу. Переваги аутсорсингу кадрового діловодства очевидні:

 • економія часу на адмініструванні кадрового керівництва;
 • контроль відповідно до чинного законодавства, мінімізація ризиків щодо штрафів;
 • економія фінансів через оптимізацію надання послуг, відсутність лікарняних, виплат при звільненні і тд.

Передайте ведення кадрового діловодства “Бумажкін” та не перейматесь питаннями перевірок Держпраці. Не такі страшні штрафи, як їх описують, якщо віднестись до ведення трудових відносин зі співробітниками з розрахунком. Ми владнаємо всі справи за вас.


 1. Постанова Кабінету Міністрів України від 26.04.17 №295. – Режим доступу: [https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/249951759].
 2. Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.07 р. № 877-V. — Ст.3; Режим доступу: [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/877-16].
 3. Там само. — Ст.6. П.1.
 4. Там само. — Ст.4. П.4.
 5. Там само. — Ст.5. П.2.
 6. Там само. — Ст.5. П.4.
 7. Там само. — Ст.4. П.3.
 8. Там само. — Ст.4. П.8.
 9. Там само. – Ст.4. П.11.

КРАЩИЙ БУХГАЛТЕРСЬКИЙ СУПРОВІД

Досвідчені і компетентні бухгалтери готові до роботи

Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу!
Новини, статті  та поради від сервіса “Бумажкін”
0 0 голоса
Рейтинг статті
Подписаться на новые комментарии
Уведомить о
guest
0 Коментарі
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Як уникнути заборгованості: дієві поради підприємцю

Маєте власний бізнес та ведете бухгалтерський облік? Тоді ви точно знаєте, як важливо тримати податкову звітність в порядку. Але звичайна неуважність, випадково пропущена інформація може призвести до боргу понад 50 тисяч гривень! Ми дамо важливі поради, як правильно контролювати свої … Читати більше