З 1 вересня в Україні розпочалася податкова амністія, вона триватиме рівно рік. Податкова амністія – це добровільне декларування доходів, одержаних фізичною особою. Процедура була затверджена спецслужбою – Міністерством фінансів.

Амністія має під собою кілька супутніх цілей. Це цілі, які, як запевняють представники державної влади, допоможуть шляхом оподаткування повернути гроші до бюджету держави, а також дати можливість задекларувати доходи офіційним способом, що допоможе уникнути проблем із податковою у майбутньому. «Бумажкін» відібрав найактуальніші питання щодо амністії, декларації та ведення декларування.

Що можна амністувати?

Відповідно до закону про податкову амністію (як зазначено у Законі України № 1539-IX), об’єктами одноразового добровільного декларування можуть бути активи фізичної особи, які належать декларанту на праві власності, у тому числі коли є частка або спільне право спільної власності. Такі об’єкти можуть перебувати, або бути зареєстрованими, знаходитися у використанні, на обліку тощо на території України та/або за її межами станом на дату подання одноразової добровільної декларації. У тому числі, але не виключно ними є:

1) валютні цінності;

2) нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової та нежитлової нерухомості);

3) підвиди рухомого майна, такі як: транспортні засоби та інші самохідні машини та механізми; інші цінні рухомі види майна (предмети мистецтва та антикваріат, дорогоцінні метали, дорогоцінні камені, всілякі види ювелірних виробів тощо);

4) частки (паї), ​​що перебувають у майні юридичних осіб або осіб без такого статусу, інші корпоративні права, майнові права на об’єкти інтелектуальної власності;

5) цінні папери та/або фінансові інструменти, що визначені законом;

6) права на отримання дивідендів, відсотків або іншої аналогічної майнової вигоди, пов’язаних на основі права власності на цінні папери, частку/частки (паї) у майні юридичних осіб та/або утвореннях, що не мають такого статусу;

7) інші активи фіз. особи, у тому числі майно, пам’ятні банкноти та монети, майнові права, що належать декларанту, або за якими платник податків має право отримувати доходи на підставі договору.

Варто зазначити, що при поданні декларації фізичній особі необхідно розрахувати податок.

Загальна ставка податкової амністії – 5%. Вона підходитиме для тих, кому необхідно легалізувати кошти, покладені на спеціальний рахунок у банку, нерухомість, рухоме майно (також і автомобілі), що знаходиться на території України. У ситуаціях, коли відсоток податок від активів вкрай великий, податкове зобов’язання можна розбити періодом три роки. У такому разі ставка податку складатиме вже 6%. Два відсотки від амністованого майна щороку.

Ставка для активів, що перебувають за кордоном, а також грошей, що зберігаються в іноземному банку, нерухомості, автомобілів та інших видів майна, що знаходяться в інших країнах, буде підніматися. У такому разі при декларуванні цього типу активів доведеться віддати вже 7% податку.

Якщо ж декларація подаватиметься з 1 березня 2022 року, ставка підніметься до 9%. У цьому випадку також передбачено сплату податків на три роки. У цій ситуації оплачувати можна за ставкою 9,5% у березні 2022 та 11,5% після 1 березня 2022 року. Докладніше про послугу відкриття валютного рахунку у зарубіжних банках для ТОВ та ФОП дивіться у статті «Відкриття валютного рахунку у зарубіжних банках».

Що не треба декларувати?

Не потрібно декларувати активи, які менші за встановлений мінімальний поріг. Як зрозуміти, який поріг і кому дозволено не декларувати доходи?

Будь-які зазначені активи, за винятком нерухомості та транспортних засобів, що у сумі не перевищують 400 тисяч гривень на кінець одноразового декларування (31 серпня 2022 року). Коли сумарна площа квартир не перевищить 120 кв.

Важливо зауважити, що враховується не лише власність платника податків, а й квартири, які належать йому на праві спільної чи спільної часткової власності. До цього списку входить і площа житлового будинку або будинків, що не перевищує 240 кв. м. Також нежитлова нерухомість у власності, що не перевищує 60 кв. м.

У ст. 121 Земельного кодексу зазначено, що сюди входить і загальна площа земельних ділянок, яка не перевищує нормативної, яка вказана. Якщо взяти як приклад землю для ведення особистого сільського господарства, то не більше 2 га, для садівництва до двох йде не більше 12 соток, а для дачного будівництва не більше 10. Якщо у власності знаходиться тільки один транспортний засіб, він також потрапляє у цей список.

Як декларувати заощадження?

Необхідно декларувати банківські метали, а також національну та інші валюти. Готівка не підійде, а закинути її на свій рахунок онлайн не має сенсу. Її можна/потрібно віднести в банк та попросити відкрити спеціальний рахунок для декларування. Це у разі, якщо суб’єкт накопичив певні кошти, скажімо, із зарплати, та еквівалент накопиченого перевищує 400 тисяч гривень.

Якщо ж відмовитися від декларації заощаджень, нічого суттєвого не станеться, проте при купівлі чогось суттєвого у співробітників фінансового моніторингу виникнуть питання щодо діяльності суб’єкта. «Сервіс Бумажкін» допоможе грамотно розрахувати податкову ставку та подати звіт. На рахунку у професіоналів понад 2000 звітів та понад мільйон гривень, зекономлених на податках.

Як подати декларацію онлайн

Процедура подання декларації проста. Необхідно авторизуватися в «Електронному кабінеті платника податків» через сервіс «Дія.Підпис», якщо у вас є електронний документ-паспорт, або з використанням КЕП (ЕЦП).

Про те, що таке КЕП і як його отримати, ви можете дізнатися, ознайомившись із статтею «Ключове про електронний підпис».

У кабінеті перейдіть у вкладку «ЕК для громадян» та виберіть пункт меню «Одноразова (спеціальна) добровільна декларація», після чого натисніть на кнопку «створити».

З’явиться форма, розділи якої потрібно буде заповнити. Деякі поля будуть заповненими, нічого чіпати або видаляти в них не варто, адже ці дані взяті з єдиного реєстру платників податків, наприклад дані ІПН, id-картки.

Після цього вам потрібно вказати дані у форми, що не заповнилися автоматично. Залежно від того, резидент ви чи нерезидент, деякі поля для вас будуть неактивними. Якщо вам потрібно додати актив, а також внести про нього певні відомості, необхідно натиснути на плюс у правій частині екрана, у цьому випадку форма відкриється повністю.

Після додавання найменування активів та їх вартості потрібно вибрати ставку податку, а система автоматично розрахує його суму. Актуальний курс валют та оцінки активів у гривні будуть заповнені автоматично. За відсутності якихось активів вам потрібно буде натиснути «Далі».

Після того, як будуть заповнені усі розділи, виведеться розрахунок податків щодо кожного з активів та сума, яку треба сплатити. На останній сторінці проставте галочки у потрібних місцях та додайте скани документів. Останній крок – підписати декларацію за допомогою електронного підпису (КЕП або «Дія.Підпис») та подати форму. Будь-які питання щодо того, що оптимально реєструвати: ФОП або ТОВ; на якій системі оподаткування, а також моменти роботи з сервісами «Дія» ви можете вирішити, звернувшись до «Бухгалтерського сервісу Бумажкін». Усі етапи процедури подання декларації та питання, пов’язані з нею, ви можете знайти у статті «Як подати декларацію онлайн».

Втомилися від рутини? Віддайте бухгалтерію нам!

Заповніть форму, менеджер передзвонить:

Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу!
Новини, статті  та поради від сервіса «Бумажкін»
0 0 голоса
Рейтинг статті
Подписаться на новые комментарии
Уведомить о
guest
0 Коментарі
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Як подати декларацію онлайн

З 1 вересня 2021 року стартувала кампанія щодо подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації, умови якої виписані Законом № 1539. Податкова амністія – це добровільне декларування доходів фізичних осіб, з яких потрібно буде сплатити податок у зазначений у законі період. Ця … Читати більше